Bagul nebo taky Buhguul je záporná postava, která se objevila ve filmu Sinister (režie Scott Derrickson, 2012) a v následném pokračování Sinister 2 (režie Ciarán Foy, 2015), recenze níže. A slovy jedné z postav, které se ve filmu objevily: „Bagul žere děti!“ Pojďme si tohoto boogie mana neboli bubáka blíže představit.
Pokud jste neviděli filmy Sinister nebo Sinister 2, dále nečtěte. Článek obsahuje spoilery.
Bagul je démonická bytost, která se objeví vždy jednou za čas. Ač jeho původ sahá do Babylonie, poprvé řádil v šedesátých letech minulého století v USA. Ale ruce od krve si neušpiní – to za něj udělají nebohé děti, které si „za odměnu“ vezme sebou. Bagul je totiž nesmírně manipulativní. Děti – svoje oběti – nějakým způsobem dokáže přesvědčit k činům, které by ony sami zřejmě nikdy nespáchaly. A o co jde? Doslova o vyvraždění vlastní rodiny!
Rodina je vždy brutálním způsobem sprovozena ze světa a jedno z dětí zmizí. Navíc se nikdy žádné nepodaří najít. Ani živé, ani mrtvé. Malé vrahy si totiž Bagul vždy odnese sebou do „svého filmu“. A právě film je součástí celého „procesu“. Děti natočí na Super 8 mm film šťastnou rodinu, a vzápětí drsný výjev jejich konce. Filmové pásky pak Bagul využívá jako prostředek dostání se do reálného světa.
A jak si vybírá svoje oběti? Ve chvíli, kdy se do domu vyvražděné rodiny přestěhuje nová, čas Bagula nastává… V neposlední řadě za sebou Bagul zanechává poznávací značku, jakýsi symbol.
Tento symbol je popisován jako „symbol přisuzovaný k vzývání jistého pohanského božstva. Pochází až z časů Babylonie, jmenuje se Bagul, požírač dětí. Požírá duše dětí, aby mohl přežít, a v každém příběhu jiným způsobem naláká nebo přelstí děti, aby je dostal z normálního světa a lapil je ve svém podsvětí a tam pomalu a jistě celou dobu požírá jejich duše. A to vzývání tohoto boha zahrnuje krvavé oběti nebo doslova pozření tohoto dítěte.“ (Sinister, r. Scott Derrickson, USA, Velká Británie, 2012)
Postavu Bagula ztvárnil herec Nicholas King (uváděn i jako Nick).