Sam přišel na svět 23. října 1959 v Royal Oak, Michigan. Je všestraně nadaný a nutno říct, že úspěšný. Je filmovým režisérem, producentem, hercem a spisovatelem. Nejvíce nám všem je známý sérií Evil Dead (Smrtelné zlo). Veřejnost si ho však pamatuje i jako režiséra akčního trháku Spider-Man (2002), který se dočkal dalších dvou pokračování (2004, 2007).
Sam je čtvrtým z pěti dětí. Je synem Celii Abrams a Leonarda Ronalda Raimiho. Sam byl vychováván v konzervativním judaismu. Nejstarší bratr, Sander, zemřel v pouhých patnácti letech. Další bratr Ivan je scénarista a občas spolu spolupracují. Ted je herec a hrál ve většině Samových filmech, ve kterých, jak říká, většinou zemře bolestivou smrtí. Samova starší sestra Andrea není zapojena do filmového průmyslu.
Již od útlého věku byl fanouškem kinematografie. Když mu bylo deset let, „dělal“ filmy s 8mm kamerou. Sam navštěvoval Groves High School a poté Michigan State University. V osmdesátých létech, kdy ještě nepatřil k hollywoodské filmařské lize, sdílel byt se spolubydlícími jako Bruce Campbell, Holly Hunter, Frances McDormand, Kthy Bates, s Joelem a Ethanem Coenovými a se Scottem Spiegelem.
Miluje Hitchcokovy filmy. Nosí proto při natáčení sako a kravatu jako kdysi on. Své milované auto Oldsmobile Delta 88, r. 1973 můžeme spatřit v jeho mnoha filmech, ne – li ve všech.
Od roku 1993 je ženatý s Gillian Green, dcerou herce Lorna Greena. Mají spolu pět dětí. Emma Rose, Lorne a Henry se objevili jako kompars ve filmu Drag Me to Hell (Stáhni mě do pekla), 2009 a Spider-Man 3.
FILMOGRAFIE
Mezi filmy, ve kterých hrál, nebo je režíroval najdeme kromě horrorů i dramata či komedie. Za zmínku stojí například krimi komedie Crimewave (Vlna zločinu), 1985, v tomto filmu měl mít hlavní roli Bruce Campbell, nakonec ale získal vedlejší roli a hlavní roli získal Louise Lasser. Western The Quick and the Dead (Rychlejší než smrt), 1995 s Sharone Stone, Genem Hackmanem a Russellem Crowem. Krimi A Simple plan (Jednoduchý plán), 1998 s Billem Paxtonem. Romantické sportovní drama For Love of the Game (Hra snů), 1999 s Kevinem Costnerem v hlavní roli.
Blizzard Entertainment oznámil v červenci roku 2009, že právě Sam Raimi bude režírovat akční fantasy snímek založený na počítačové hře Warcraft (zajímavost: studio Blizzard kontaktoval ohledně práv k filmu Uwe Boll, dostala se mu odpověd, že práva k filmu mu neprodají, především kvůli úspěšnosti této hry).
HORRORY
Strašidelná atmosféra, neobvyklé kamerové úhly a extrémní brutalita – to jsou parametry, na kterých Sam postavil atraktivitu a originalitu svých filmů. Za zmínku stojí určitě tři krátkometrážní snímky. It’s Murder, 1977. Hlavní postavu, mladého policistu, hrál jeho spolužák a největší kamarád Bruce Campbell. Sam hrál zloducha, připoutaného na invalidní vozík. Touto mysteriózní horrorovou komedií vzdal poctu svému idolu Alfredu Hitchcockovi. O rok později natočil dva krátkometrážáky Clockwork a Within the Woods. Clockwork byl méně povedený, ale s Within the Woods zaznamenal první větší úspěch a byl klíčový pro jeho budoucnost.
Kromě Smrtelného zla (to si můžete přečíst v následující „kapitolce“) stojí za zmínku Darkman (1990). Tento film je natočen podle komiksu The Shadow, bohužel se mu nepodařilo získat práva, a tak ze Shadowa (Stín) spravil Darkman (Temný muž). V postavě Darkmana se objevil Liam Neeson. Příběh filmu vypráví o vědci, kterému vyhodí jedna banda do povětří laboratoř a nechá ho v něm shořet. Vědec ale přežije. Jeho tělo je k nepoznání kvůli popáleninám, které utrpěl, ale žije. Poté, co mu doktoři odstraní z těla neurony, necítí bolest. To mu dává fyzickou sílu a prostor pro pomstu.
V hlavní roli se neobjevil Campbell, ale získal mini roli. V poslední scéně, když si Darkman navlékne masku na obličej a odchází pryč, je pod černým kabátem skrytý právě on. Samovi se však podařilo do filmu protlačit bývalou spolubydlící Francis McDormand. Ta si zahrála Darkmanovu životní lásku. Darkman byl úspěšný. Při rozpočtu 16.000.000 USD vydělal jen v Americe více než dvojnásobek.
Z dalších horrorů, které nesmím zapomenout zmínit je the Gift (2000), i když za čistokrevný horror se nedá 100% považovat a Drag me to hell (2009). Děj vám snad ani nemusím představovat, jedná se známé snímky.
Není žádným překvapením, že do svých filmů chtěl ‘protlačit’ svého dobrého kamaráda a skvělého herce Bruce Cambella. Téměř vždy si prosadil svou, ale existují i výjimky. V některých filmech si zahrál ne hlavní roli, ale vedlejší nebo se ve filmu mihl jen na pár okamžiků. Proč? Studia měla za to, že Cambell je jenom béčkový herec, který se do ‘velkých filmů’ zkrátka nehodí.
Výčet horrorů, ve kterých hrál
- It’s Murder, 1977
- The Evil Dead, 1981
- Attack of the Helping Hand, 1981
- Stryker’s War, 1985
- Evil Dead II (Smrtelné zlo 2), 1987
- Maniac Cop, 1988
- Intruder (Narušitel), 1989
- Maniac Cop 2, 1990
- Innocent Blood (Nevinná krev), 1992
- Army of Darkness (Armáda temnot), 1992
- Body Bags (Body Bags: Historky z márnice), 1993
- The Stand (Svědectví),TV seriál, 1994
- The Shining (Osvícení), TV seriál, 1997
Výčet horrorů, které režíroval
- It’s Murder, 1977
- Clockwork, 1978
- Within the Woods, 1978
- The Evil Dead, 1981
- Evil Dead II (Smrtelné zlo 2), 1987
- Darkman, 1990
- Army of Darkness (Armáda temnot), 1992
- The Gift (Téměř dokonalý zločin), 2000
- Drag Me to Hell (Stáhni mě do pekla), 2009
EVIL DEAD
Samostatnou kapitolku si určitě zaslouží dnes již kultovní a legendární série filmů Evil Dead s Ashem J. Williamsem (s B.Campbellem v hlavní roli), který se v tomto filmu objevil již třikrát. A jak to všechno začalo?
Odstartoval to 32 minutový černobílý snímek Within the Woods. Film je o čtyřech mladých lidech, kteří tráví víkend v horách. Jedna z dvojic se vydá do lesa na piknik a usne na dece. Když se dívka vzbudí, zjistí, že její kluk (B. Campbell) u ní není. Vydává se ho hledat. Démoni jsou probuzení a nastávají krvavé hody, z nichž se nedá vyklouznout jen tak.
Na tomto filmu Sam pracoval opravdu s minimálním štábem, pouze se čtyřmi mladými lidmi, herci, kamarády ze školy. Natočil ho za 1.600 USD jako studentský snímek a film si získal uznání školní rady.
Poté přišel film béčkový, nízkorozpočtový, avšak celovečerní. Tím filmem byl Book of Death (Kniha mrtvých), která by námět výletníků do izolované horské chaty více rozvinula. Sam si sehnal sponzorské finance (od doktorů a podnikatelů ze svého okolí) a dal dohromady 150.000 rozpočet.
Chatu podle svých slov skutečně našel, a to v Morrisonských lesích (Tennessee) a v roce 1979 se s malým štábem a s pěti herci pustil do natáčení. Chata měla však jediný problém, chyběl v ní sklep, ve kterém hlavní hrdinové naleznou Knihu mrtvých a kotoučový magnetofon s nahrávkou zaklínadla, probouzející lesní démony. Sklepní scény se proto točily v Samově garáži. Pro scénu, kdy hrdinové najíždějící do sklepa, byla ve středu největší místnosti chaty vykopána do země jáma. Film sám jako takový měl problém s tím, že natáčení se prodlužovalo a herci se mu poté nemohli věnovat tolik, kolik bylo potřeba. Proto se musel scénář natočený zhruba z poloviny filmu drasticky změnit. Jediný herec, jenž vytrval byl dvorní herec Campbell, a proto hraje v druhé polovině filmu prakticky jen on. A co s ostatními postavami? Ty byly dávno „nemrtvé“ a pod jejich maskami démonů se ukrývá dvacítka střídajících se Samových kamarádů.
Ve filmu se objevují litry a litry krve. Film je extrémně brutálním krvavým představením, vizuálně šíleným za hranice fimařské fantazie. Mohli bychom si připomenout scény, kdy krev stříká z vodovodního potrubí, vytéká z elektrických zásubek nebo stéká po projekčním plátně. Efekty dilmu jsou levné. Vnitřnosti a mozky démonů a genetický rozpad v závěru filmu vapadá směšně „plastelínový“. Ale jako handicap filmu se to považovat nedá; filmaři se filmem zaobírali celé tři roky bez vidiny obchodního zisku a právě v těch tří letech (1979 – 1981) takové efekty jako jsou dnes, nebyly (i když to má i své kouzlo, mnoha filmům naopak moderní efekty ubírají na kvalitě), tudíž to má své kouzlo.
Zajímavost: na úvodu filmu vidíme dva stopaře, kolem kterých projedou autem hlavní hrdinové. Těmi stopaři jsou Sam a producent snímku Robert Taper. A chata, v níž se natáčelo, o pár let později za záhadných okolností shořela.
Roku 1981, těsně před uvedením do amerických kin, Sam usoudil, že název Book of Death by mohl mít špatný vliv na děti, pro které je čtení knížek důležité. Proto se snímek v distribuci nakonec objevil pod názvem The Evil Dead – Smrtelné zlo. Americkou premiéru měl film 15. října 1981 v jednom skromném klubu, ale během roku vydělal 2.000.000 USD. Nadšené reakce horrorových fanoušků a studentů studujících filmařinu nemohlo uvěřit tomu, co se dá natočit za 150.000 dolarů a věhlasné ohlasy na film se šírily až závratnou rychlostí, a to bylo pro film tou pravou reklamou. Po půl roce americké premiéry putoval film na festival v Cannes a přišly další šokované, avšak velmi nadšené reakce publika. Sam, kterému bylo v té době 23 let, se stal idolem mladých fimařů.
U nás nebyl the Evil Dead dostupný ani na VHS, ani na DVD. Neoficiální, pirátský název dostal jméno Lesní duch. Kromě kopií se dá popřípadně stáhnout z internetu v podobě DivX.
Po velkém úspěchu si v Hollywoodu získal Sam velmi dobré jménoo na to, aby neměl problém sehnat peníze na další projekty.
V roce 1987 se vrátil k Evil Dead II (Smrtelné zlo 2) zejména kvůli propadáku Prvek zločinu. Vrátit se a natočit „druhý díl“, který však byl jakýmsi remakem prvního dílu bylo to nejlepší, co mohl udělat. Za 3.000.000 USD.To mu dávalo větší volnost ve vizuálních efektech, které tak byly propracovanější. Producentskou záštitu mu zajistila nezávislá společnost Renaissance Pictures a.s., a tak se mohl vrhnout do práce s kompletním štábem z prvního filmu, kromě herců, až na Campbella, samozřejmě :o). A teď k ději filmu, který jistě znáte, ale připomenu pro ty, kteří film neznají. Ash přichází na chatu jakoby poprvé (tentokrát jen se svojí dívkou) a v jejím sklepení nachází magnetofon s nahrávkou zpovědi starého vědce, který v těchto místech studoval kult kolem Knihy mrtvých. Součástí nahrávky jsou i citáty z knihy a jejich poslechem dvojice probudí lesní démony. Ash si po poranění pravačky démonem uřízne ruku motorovou pilou a nasadí si na ni rukavici s tou pilou (v druhé ruce drží brokovnici). Odříznutá ruka, posedlá démonem, ho pak honí po domě a nedá mu klid. Dočkáme se taky podoby hlavního lesního ducha, který nám v jedničce nebyl nijak zvlášť představen.
Film sleduje v podstatě stejný děj jak v jedničce, akorát s malými obměnami. Film nabízí totéž, ale v několikanásobné velikosti, rychlosti, krvavosti a v profesionálnějším technickém provedení.
Evil Dead II se stalo hitem jak v kinech (jen v Americe vydělal 6.000.000 USD), tak na VHS. Tam si vlastně našel své nejširší publikum a časem se stalo kultovní záležitostí. Zajímavosti: v the Nightmare on Elm Street (Noční můra v Elm Street), 1984, můžeme v jisté scéně vidět, jak se jedna z dívek dívá na videu na the Evil Dead (scéna s trískajícími okenicemi). Sam, potěšen Cravenovou vsuvkou, zavěsil na stěnu chaty v Evil Dead II rukavice Freddyho Kruegera. Visí dole ve sklepě, hned u schodů do ní. Další pikantérie se týká závěrečné scény, v níž hlavní duch zaútočí na Ashe. Záběr vyžadoval, aby Sam šel držíc v ruce kameru na kole a čelním nárazem vrazil do Campbela. Ten nakonec skončil se zlomenou čelistí.
Rok 1992 mu přinesl poslední, zatím, „díl“ Smrtelného zla. Po úspěchu filmu Darkman ho mega producent Dino De Laurentiis oslovil s nabídkou, jakou neodmítl. K dispozici mu dal 30.000.000 USD rozpočet. Sam nabídku přijal. Ve trojce měl Campbell roli téměř jistou, a tak se vrátil zpět do role Ashe.
Tentokrát se děj odehrává ve 13. století, SPOILER kam byl Ash v závěru dvojky vržen přes bránu času KONEC SPOILERU. Oděnec na koních, lukostřelci, zámek, sluhové, král a místo, kde od pradávna Kniha mrtvých leží. Tohle všechno nachází Ash v novém prostředí. Je celkem racionální, že se chce vrátit do doby, ve které žije a na to potřebuje právě tuto knihu. Obyvatelé hradu chtějí porazit temné síly, což jde také jen pomocí ní. Proto Ash osedlává koně, nabíjí brokovnici, nasazuje rukavici s motorovou pilou a vydává se ji ukořistit. To však ještě netuší, že krádeží probudí k životu tisícovou armádu obrněných kostlivců.
Film už se nejmenoval Evil Dead III či nějak podobně, ale Army of Darkness (Armáda temnot). Snímek je stylizován jako historické, dobrodružné fantasy s prvky horroru a akce.. Třicetimilionový rozpočet je na něm vidět v každém exteriérovém záběru, i při boji s animovanými kostlivci.V dnešní digitální době již působí tyto efekty tak trošku směšně, avšak jisté kouzlo staré dobré filmařiny rozhodně má.
Film odkazuje na Samovi oblíbené filmy a jeho kamarády v epizodních rolích. Když Ash přednáší zaklínadlo, fungující na otevření Knihy mrtvých říká stejnou repliku, jaká byla v klasickém sci – fi the Day the Earth Stood Still (Den, kdy se zastavila Země), 1951, použitá na ovládání robota. A auto, se kterým Ash přijíždí do středověku, je Samův Olds.
Film na tak velký rozpočet moc nevidělal, v USA jen 11.000.000 USD a propadl. Avšak dnes, s postupem času, je už z něj kultovní klasika.
Jako producent se podepsal pod tyto projekty:
- The Evil Dead, 1981
- The Dead Next Door, 1988
- Hercules: The Legendary Journeys (Hercules: Legendární cesty), 1995
- Xena: Warrior Princess (Xena: Princezna bojovnice), 1995
- The Grudge (Nenávist), 2004
- Boogeyman, 2005
- The Grudge 2 (Nenávist 2), 2006
- Boogeyman 2, 2008
- Legend of the Seeker (Legenda Seeker, TV seriál), 2008
- Boogeyman 3, 2009
- The Grudge 3, 2009
- Spartacus: Blood and Sand (Spartacus: Krev a písek. TV seriál), 2010
OCENĚNÍ:
*Catalonian International Film Festival – cena mezinárodní kritiky, 1981
*Catalonian International Film Festival – za nejlepší režii, 1990
*Catalonian International Film Festival – Čestné uznání, 1992
*Brussels International Festival of Fantasy Film – Award Golden Raven (Zlatý havran), 1993
*Fantasporto – cena krtitiků, 1993
*Cognac Festival du Film Policer – zvláštní cena poroty, 1999
*Saturn Award – za nejlepší režii, 2004
*Empire Award – za nejlepší režii, 2004
Zdroje: csfd.cz, imdb.com, wikipedia.com