Režie: Kimberly Peirce
Rok výroby: 2013
Délka: 100 min
Země: USA
Hrají:
Chloë Grace Moretz … (Carrie White)
Judy Greer … (Ms. Desjardin)
Julianne Moore … (Margaret White)
Portia Doubleday … (Chris Hargensen)
Alex Russell … (Billy Nolan)
Gabriella Wilde … (Sue Snell)
…a další
Udělejme střih čtyřiceti let a z neznámé knihy je slavný bestseller a z jejího autora nekorunovaný král hororové literatury a jeden z nejbohatších spisovatelů minimálně v USA, možná i světově. Dnes má na svém kontě na stovku knih a snad dvojnásobek povídek.
Carrie vypráví příběh o zakřiknuté holčičce, jejíž výchova podléhá pod autoritativní, velice pobožnou matku. Pro Carrie byla celý život blíže bible, než nějaký lidský kontakt. A tuto skutečnost si sama uvědomuje, ale nemá dost sil s tím sama něco dělat.
Třídní kolektiv Carrie ignoruje a spíše, než za její členku, ji bere za nejslabší článek. Často je terčem posměšků i cílem útoků. Jednoho dne se naplno projeví neznalost problémů, kam nespadá náboženská výchova, když poprvé dostane ve školních sprchách menstruaci. Rázem je zasypána tampony a zesměšněna všemi, kteří na toto přihlížejí. Jenže od oné chvíle se začíná dít něco, o čem spolužáci a ani sama Carrie, netuší. Spolu s menstruací začíná tato zakřiknutá dívka vnímat změnu v sobě samé. Sílu mysli, která dokáže pohybovat s předměty. A tato síla roste.
Není záhadou, že Stephen King se při psaní knihy Carrie nechal inspirovat článkem v novinách. V něm se psalo, že se u některých dívek při první menstruaci může objevit schopnost telekineze.
Dva roky po vydání knihy byl Brianem De Palmou natočen slavný film se Sissy Spacekovou v hlavní roli. Ten se stal hororovou klasikou, kterou dodnes fanouškové tohoto žánru vyhledávají.
V roce 2002 se pak o adaptaci pokusila televizní společnost. Ta zůstala věrnější knižní předloze, ale kvůli plánovanému seriálu byl změněn původní konec. Tento seriál nikdy nevznikl, neboť samotný pilotní film neměl takovou sledovanost, kolik si daná společnost představovala.
O dalších jedenáct let později se této látky chopila režisérka Kimberly Pierce (Kluci nepláčou, Ve službách války). Scénář tentokrát sepsal neznámý Roberto Aguirre-Sacasa, který doposud pracoval na několika seriálech. A hlavní roli Carrie tentokrát vzala za svou Chloë Grace Moretz (Kick Ass, Temné stíny, Hugo a jeho velký objev) a její matku přijala Oscarová Julianne Moorová (Potomci lidí, Single Man, Děcka jsou v pohodě).
Ať se to nezdá, film spíše, než na knižní adaptaci participuje na Palmově původním filmu z roku 1976. Znát to jde hlavně v závěru filmu. Originálních prvků zde moc nenajdeme. Ano, příběh se odehrává v současnosti a je v něm zakomponovaná kupříkladu kyberšikana, ale na průběh příběhu to vlastně vliv nemá. Na jednu stranu je to dobře, protože zůstává zachováno ono původní kouzlo filmu. Na druhou stranu pro znalé příběhu Carrie je to v něčem škoda, protože z knižní látky toho šlo vytěžit více.
Obrovskou pochvalu si zaslouží Julianne Moorová, která sektářskou matku zahrála snad nejlépe ze všech hereček, kteří Margaret Whitovou hráli. Její drsná výchova, ale zároveň i patologická láska, která se často s jejím náboženstvím dostává do křížku, je pomalu na nominaci na Oscara. Škoda ale, že je zde tak málo. Hlavní představitelka Chloë Grace Moretzová je kvalitní herečkou, jenž svou roli dobře zvládá, ale prostě je stále ve stínu původní Sissy Spacekové. I tak ale její Carrie oceňuji.
Počítačové efekty jsou průměrné, dokonce srovnatelné s televizní produkcí z roku 2002. A samotný závěr proběhne tak rychle, že ani nemáte skoro šanci si onu Kingovskou destrukci vychutnat.
Verdiktem mohu říci, že Carrie z roku 2013 je průměrnou hororovou adaptací participující na slávě původního filmu z roku 1976. S ním má daleko více společného, než s Kingovou knihou. Přesto jde o adaptaci koukatelnou. Hlavně díky výkonu Julianne Moorové, jenž sice zde nemá moc prostoru, ale ve chvílích, kdy je v záběru, je tento film i lepší, než ten od De Palmy.