Režie: Bruce D. Clark
Rok výroby: 1981
Délka: 91 min
Země: USA
Alternativní názvy: Quest / Planet of Horrors / Mindwarp: An Infinity of Terror
Hrají:
Edward Albert … (Cabren)
Erin Moran … (Alluma)
Ray Walston … (Kore)
Bernard Behrens … (Ilvar)
Robert Englund … (Ranger)
… a další
Když je přerušeno spojení s kosmickou lodí Remus, je na čase vyslat do místa její ztráty pátrací skupinu. A nejlépe co největšího počtu. Aby mělo to, co zlikvidovalo pohřešovanou loď, dostatek zásob zase na příště. Čemu že bude záchranná mise vystavena? Monstrům a bloudění uvnitř záhadné pyramidy, kde se nejhorší noční můry stávají skutečností.
Sci-fi horory 80. let, které má jakkoli na svědomí Roger Corman, mají své osobité kouzlo. Zde se podařilo přinést nejen tradiční žánrové vložky, nýbrž i něco zajímavého navíc, co posouvá jinak standardně ulítnutou zábavu o stupeň v kvalitě výše.
Jako obvykle je divákovi servírovaná provařená zápletka o záchranné misi, která se mění v boj o přežití. To by si představitelé téměř všech rolí jistě zasloužili, neboť se ve svých hereckých výkonech značně snažili a nebudili žádný dojem neprofesionality. Tedy až na chvilkové kolapsy. Tváře jsou poměrně známé a zkušené, příznivce a znalce hororu této dekády jistě zaujme zapálený výkon Roberta Englunda.
Tohle sci-fi je plné monster, na to si může každý vsadit. Repertoár je poměrně široký. Přestože některé mimozemské variace vzbudí úsměv, to nejlepší čeká jako vždy až na konci. Bohužel ne v takové míře, aby to oči nasytilo. Ta nejlepší monstra jsou opět jen jakýmsi jemně užitým kořením, kterého se dává jen tolik, aby se celek nepřepálil.
Sliz a odpornost cáká ze všech stran, krev teče proudem, končetiny odlétají s patřičnou lehkostí. Je tu i jedno mimořádně nadržené vesmírné stvoření, což znamená, že dojde i na erotiku. Absolutně pokleslou a nechutnou, ale upřímně: kolik filmů dokáže ukázat znásilnění Marťanem s takovou detailností a zároveň umírněně? Vše jen v rámci příjemné mlžné atmosféry, jejíž razance stoupá s vědomím, že vzhledem k délce není čas se nudit.
Logika? V prezentovaném vesmíru je pro lidský mozek tolik nepochopitelných věcí, že zabývat se takovouto maličkostí je bláhové. Daný průlet galaxií se dá jen maximálně užít. Protože obsahuje něco výjimečného. Působivé, nádherné, přesvědčivé, ucházející, maximalistické kulisy. Pokud je ve filmu všechno špatně, zápletka, herci i doprovodné efekty, což naštěstí není tak docela pravda, prostředí je tím, co jej tlačí nahoru. Je propracované. Nabízí práci fantazii, připomene oblíbeného Aliena. Řeč není ani tak o interiéru vesmírného člunu, jako o prostředí planety a labyrintu pyramidy. Radost pohledět. Divák je za delší záběry na krajinu vděčný.
Galaxy of Terror si vším co obsahuje po stránce dějové, herecké a efektové koleduje o pouhý střízlivý nadprůměr, svým pojetím prostředí nehostinné planety a mimozemského korábu však šplhá ještě o stupeň výše. V ještě větší vstřícnosti v hodnocení, jež v případě zájmu o dané téma samozřejmě stoupá, brání fakt, že to přeci jen není extra třída.