Český název: Zákeřný
Režie: James Wan
Rok výroby: 2010
Délka: 103 min
Země: USA / Kanada
Hrají:
Patrick Wilson … (Josh Lambert)
Rose Byrne … (Renai Lambert)
Ty Simpkins … (Dalton Lambert)
Lin Shaye … (Elise Rainier)
Barbara Hershey … (Lorraine Lambert)
…a další
Vraťme se do prvního desetiletí tohoto tisíciletí. Horor zažívá krizi. Stále méně a méně lidí na něj chodí do kina. Preferují se příběhy, kdy parta mladistvých čelí reálnému či nadpřirozenému zlu, které je postupně vyvražďuje. Tyto filmy jsou extrémně levné a možná i díky tomu nikoho jejich dramaturgická kvalita nezajímá (vydělají na sebe vždy). Právě v této době přichází několik zručných režisérů, kteří říkají „dost!“ a vlijí do tohoto žánru životadárnou tekutinu. Jedním z nich (možná i nejznámější) je James Wan.
Wanovo Zlověstné ticho z roku 2007 už prozrazovalo, že od tohoto tvůrce můžeme očekávat velké a zajímavé věci. Jenže, příběh o rodovém prokletí a děsivých panenkách vyšuměl neprávem do ztracena. Jestli ho neznáte, ihned to napravte! První Saw: hra o přežití byla sice superúspěšná (dodnes se z ní finančně těží), jenže musím dát zapravdu těm, kteří tento filmový příspěvek nemají za čistokrevný horor (mysteriózní thriller je lepší škatulka). Byl to právě až první Insidious a o dva roky později V zajetí démonů, které ukázalo filmovým studiím, jakým směrem se hororový žánr bude ubírat.
Scénář k Insidious napsal Leigh Whannell. To jméno si prosím zapamatujte! V následujících letech se stane též úspěšným režisérem (Upgrade, Neviditelný) a bez jeho osoby by dost možná byl James Wan stále u béčkových rozpočtů. Whannell se totiž ukázal jako výtečný autor. Právě on stál za zrodem příběhu Saw, nebo právě Zlověstné ticho. Jeho rukopis se vyznačuje kombinací prvků psychologického hororu, gore scén, paranormálního hororu a mysteriózní zápletky. Často ukončené nějakým šokujícím rozuzlením.
Jsme u rodiny Lambertů, co se přestěhovali do nového domu. Začíná klasická idylka, která je náhle přerušena tragédií. Po vcelku banální nehodě se druhého dne nemůže jeden jejich syn probudit. Jde snad o nemoc? Nebo následek úrazu? Lékaři jsou bezradní, stejně jako rodiče. Zatím nikdo netuší, že je to pouze začátek řetězce událostí, který naplní jejich dům i je samotné strachem. Že události, které zažijí, mají vazbu hluboko do minulosti, kterou chtě nechtě budou muset odkrýt, za pomoci paranormálních vyšetřovatelů.
Insidious je vcelku obyčejným duchařským příběhem, ke kterému ale Wan i Whannell přistoupili netradičním způsobem. Whannell, milovník starých hororů vzal jednotlivá hororová klišé, sepsal si je a poté řadu z nich ve filmu využil. Nikoli proto, aby je v příběhu měl, ale aby je mohl porůznu zohýbat. Vyvolat očekávání a poté odlišný výsledek, než který čekáte. A věřte mi, pokud jste v té době na hororech vyrůstali, zažili jste zajímavou hororovou jízdu, kde jste si nemohli být jistí téměř ničím. Dodnes rád kupříkladu vzpomínám na scénu chůze před oknem.
Kameramani John R. Leonetti a David M. Brewer se vykašlali na krátké kamerové sekvence plné vložených záběrů a detailů. Zvolili táhlé, pomalé nájezdy kamery a jízdy tak, aby napětí bylo šponováno, co to jde. Chaos už zde neměl prostor. Každý záběr měl jasně naplánované parametry, včetně střihu. James Wan prostě věděl, co a jak bude fungovat. Ve prospěch mu stál jak zmíněný scénář, tak i skvěle vybraní herci. Co bylo ale v neprospěch celého projektu, byl extrémně nízký rozpočet. Jen 1,5 milionu dolarů.
Jakmile se děj filmu překulí do světa přízraků, všimnete si, že na řadu věcí nezbyly peníze. Hlavně na speciální efekty a masky duchů, které působí extrémně levně. I proto tyto sekvence najednou působí spíše bizarně, než hororově, což ale může být i jakýsi chtěný tvůrčí záměr. Každý ať si o tom udělá obrázek sám.
Slabý rozpočet se pak samozřejmě podepsal i na prostoru k natáčení. Produkční část zabírala pouhé tři týdny práce, což je extrémně krátká doba. Přesto se podařilo natočit dílo, které se zarylo do análů hororového žánru a nastartovalo novou sérii.
Diváci byli v kině nadšení a v USA film vydělal přes 54 miliónů dolarů. Celosvětově pak necelou stovku (v milionech dolarů). My v Čechách a na Slovensku tehdy měli smůlu. Distributoři ještě nebyli přesvědčení o tom, že James Wan je schopný režisér, a tak tento film do kino distribuce vůbec nezařadili.
Svět měl nového hororového Boha. A hororový sukces! James Wan pak ještě natočí druhý a podle mého lepší pokračování, které kvality jedničky jen podtrhne. A hlavně se pustí do V zajetí démonů, kde odzkoušené metodiky práce naplno rozvine a rozjede třetí hororovou sérii. To už ale bude jiný příběh.
V okamžiku, kdy hororový žánr nevěděl kam dál, zjevil se James Wan a Leigh Whannell a pozvedli ho z prachu zpět na výsluní. První Insidious ukázalo jaká je budoucnost áčkového hororového žánru. A z tohoto sukcsesu těží horor dodnes. Vy jej určitě nevynechejte a dejte tomuto filmu šanci.