Český název: Re-Animator
Režie: Stuart Gordon
Rok výroby: 1985
Délka: 86 min
Země: USA
Hrají:
Jeffrey Combs … (Herbert West)
Bruce Abbott … (Dan Cain)
Barbara Crampton … (Megan Halsey)
David Gale … (Dr. Carl Hill)
Robert Sampson … (Dean Alan Halsey)
…a další
Děj se odehrává na Miskatonic University, lékařském zařízení, kam právě přicestoval jistý student Herbert West. Pořád se mračí, na otázky, proč odjel ze Švýcarska a co se tam stalo doktorovi, s nímž spolupracoval, raději moc neodpovídá. Místo toho si hned znepřátelí místního patologa Hilla, jehož viní z toho, že studenty učí blbosti a krade nápady. O tom se bude moci sám později přesvědčit. Do té doby však musí najít podnájem a prostory pro zdokonalování svého vynálezu. Obojí najde u Dana Caina, který chodí s děkanovou dcerou Megan. Oba ho mají za podivína, což vyvrcholí nálezem jejich mrtvé kočky u Westa v lednici.
Dana hned v noci probudí strašlivý kočičí řev vycházející ze sklepa. Zde zjistí, že West vyvinul sérum, které přivádí mrtvé zpět k životu. Má to ale háček v tom, že navrátilci jsou často agresivní. Danovi nikdo jeho báchorky nevěří a hrozí mu vyhazov. Muži pak začnou spolupracovat. Navštíví márnici pro další nutné pokusy, čímž ale způsobí, že se do hry zamotá i děkan Halsey a Dr. Hill, jenž začíná mít jisté tušení. Vše pak vrcholí Hillovým pokusem sérum ukrást, zdokonalit jeho účinky pomocí svého vynálezu a zmocnit se Megan.
Horor s prvky komedie byl natočen podle povídky H. P. Lovecrafta. Nakolik se jí držel nemohu posoudit. Každopádně se podařil. Atmosféra je téměř úchvatná a skoro okamžitě vtáhne zvědavého diváka do děje. Nemocniční prostředí a zvláště šedivá patologie na optimismu moc nepřidají. I když pro přílišnou depresi tu místo není. Zlehčujících komediálních prvků je tu spousta a ať už některé z nich působí více či méně jako pěst na oko, dokáží rozesmát. Pokud máte rádi velmi černý humor a neberete všechno (natož komediální horory) smrtelně vážně.
Po vizuální stránce nemám výhrad. Našel jsem pouze jedno až dvě místa, v nichž působil trik uměle. Ve zbytku jde o poctivou filmařinu. Maskéři si na mrtvolách v patologii vyhráli, kameraman na detailních záběrech plných krve jakbysmet. Re-Animátor nenabízí mnoho mrtvol, zato se dokáže u každé pozastavit a ukázat všechno. Sem tam i něco navíc. A to naprosto přesvědčivě. I taková prkotina jako je resuscitace pomocí masáže srdce zde (alespoň na druhý pokus) vypadala jako skutečná.
Herecké výkony ostatně také. West působí jako skutečný blázen. Nezastaví se opravdu před ničím. Hill už svým zjevem Frankensteina, zvláště v doktorské čepici, odpuzuje. Cain je takový blázínek, nechá se lehce zmanipulovat ctižádostí zaslepeným Herbertem, ale jeho láska k Megan, které taky v klidu můžete věřit každý výkřik, se zdá být silnější. Co udělá na závěr, je ale důkaz jeho nerozvážnosti, když ze zoufalství propadne Westovu vynálezu.
Na své si zde přijdou milovníci lehkého erotického oparu kombinovaného s oplzlostí. Tím je ostatně režisér Gordon známý. Připoutaná Barbara Crampton, celá v rouše Evině, čelí zvrhlým hrátkám jednoho maníka. Všude kolem mrtvoly. Ale nemějte strach. Žádný nechutný extrém se naštěstí nekoná. Za zmínku, zejména pro dámy, stojí skutečnost výskytu spoře oděných mužských…mrtvol.
Všechno to podbarvuje zvláštní hudba. Spojuje klasické orchestrální postupy s tlumeným doprovodem bicích. Jako by chtěl Richard Band jemným rytmem natlouci do divákovy hlavy nějaké skryté poselství. I když dokáže naladit na ten správný hororový směr, spíše celkový dojem odlehčuje. Divák tak nechává strach přerůstající v paniku daleko za sebou a prostě se baví.
Re-animator je slušně natočený film se vším všudy- na svoji dobu. Spousta krve a nechutností, blíže neosvětlený vědecký problém, dobré herecké obsazení, nějaká ta erotika, humor, vzletná i uhrančivá hudba, nejednoznačný konec kombinující nešťastné love-story s úsměvným nadhledem. A to mě hodně bavilo.