Český název: Dům v růžích
Režie: Craig R. Baxley
Rok výroby: 2002
Délka: 240 min
Země: USA
Hrají:
Nancy Travis … (Prof. Joyce Reardon)
Matt Keeslar … (Steve Rimbauer)
Kimberly J. Brown … (Annie Wheaton)
David Dukes … (Professor Carl Miller)
Judith Ivey … (Cathy Kramer)
Melanie Lynskey … (Rachel ‘Sister’ Wheaton)
Matt Ross … (Emery Waterman)
…a další
Joyce Reardonová je učitelkou parapsychologie. Už léta jí láká hrůzostrašný dům uprostřed Seatlu, jehož nevinný název “Dům vrůžích” dává celému místu až romantické přízvisko. Nenechme se ale zlákat jeho okouzlujícím vzhledem. Uvnitř se skýtá doslova bluduště, které se samo dokáže přestavovat. A právě Joiyce dá dohromady skupinku sedmi lidí s parapsychologickými schopnostmi, kteří mají v domě jediný úkol: probudit ho. A tak se za protestů ředitele místní školy, který na duchy nevěří, vydává vstříc nebezpečí, jemuž bude svorna odolávat a mapovat ho celý víkend. Ale už od první chvíle, kdy do sídla vkročí, se začnou kolem nich dít až hrůzostrašné věci.
Dům v růžích je dlouhá, napínavá TV-minisérie, která vznikla podle scénáře Stephena Kinga, jež se na něm podílel i jako producent a herec ve vedlejší roli (v druhém díle si zahrál donašeče pizzy). Film je nabitý počítačovými efekty, kupříkladu: padajícího kamení, duchů potulujících se po domě, či pohybujících se soch, až praskajích stěn. Vyjmenovat všechny by stálo za celý jeden článek, ovšem bohužel, rozeznat se dají. A to například ve scéně, kde se herci ochomítají kolem vosího hnízda.
Děj je jednoduchý a lehce se v něm budete orientovat. Scény, kdy Joyce vypráví o historii domu, jsou doslova prošpikované záběry toho minulého, co se tam zrovna kdysi stalo. Divák tak mnohem lépe pochopí zlo a nebezpečí tohoto místa, které tu hrozí na každém metru.
Hudba je trefná a nemůžu vůči ní mít výhrady. To ani u kamery. Herci se chovají přirozeně a jejich výkony se dají přirovnat k těm v áčkových filmech. Nechybí ani hlášky. Dále, a to je důležité, jde na tomto snímku vidět, že na jeho realizaci tvůrci nijak zvlášť nešetřili. Šlo jim o to, aby potěšili oko diváka, což v dnešních podmínkách není zas tak jednoduché. Obzvlášť u TV filmů. A tak co jiné televizní stanice sahali po zaručených esech v romantických či historických příbězích, jedna televizní stanice natočila horor, na kterým určitě neschudla. Úspěch, který měl v USA, nebyl totiž malý.
Je to horor, který dokonale Kingovým způsobem vypravuje to o čem on píše. Také se na tom nemale podílel a už proto si tento snímek podle mého zaslouží pozornost. Vždyť taky není vůbec špatný. Ovšem k té naprosté dokonalosti nedosáhl. I v těchto třech dílech se našli hluchá místa, která se buď nepovedly natočit, či je ve střižně zapomněli vystříhat. Přesto jsem si po jeho shlédnutí řekl, že stál za to.