Údaje o knize:
Originální název: Encyklopedie fantatsického filmu: 1000 nejlepších filmů sci-fi, fantasy, horror
Autor: Ivan Adamovič a kolektiv
Rok vydání: 1994 (Praha)
Nakladatelství: Cinema
Typ: encyklopedie
Počet stran: 224 + obrázková příloha
Obsah
Tato kniha, jak již z názvu vyplývá, není žádným románem, nýbrž průvodcem filmovými horory. Ovšem nejen to. Hororům se věnuje asi jen z 1/3, protože nese podtitul „1000 nejlepších filmů sci-fi, fantasy, horror”, takže se krvavému žánru zas až tak dopodrobna nevěnuje. Samotní autoři, nebo spíše autor, to svým úvodním proslovem dává na srozuměnou. Říká, že se omezí jen na horory, jež nesou prvky fantasy, protože horor je velmi široký žánr a pojem. Není možné se všem věnovat, to je snad jasné, stačí se podívat na stránkový rozsah díla, tudíž je nutné zvolit kritérium, dle kterého jsou filmy vybírány. I když v knize spoustu hororů najdete (Howling, Hellraiser…), mnohé vám zůstanou skryty (Halloween…). Dílo působí dojmem, že jeho hlavní náplní je sci-fi, protože v jistém úhlu pohledu je možné se domnívat, že sci-fi filmů je v knize nejvíc.
Kniha je rozdělena do 5 částí. Pojďme si je krátce představit.
Oddíl A: V této nejrozsáhlejší části naleznete informace o 300 filmech výše zmiňovaných žánrů. K mnohým je přidána černobílá fotografie. Zhruba ve prostřed je několik stránek barevných fotografií s popisky, jež označují film, z něhož ten který obrázek pochází. Nechybí tu Freddy Krueger, Barbar Conan, Alien nebo třeba Blade Runner.
U všech filmů je podrobně uvedeno několik údajů, jako herecké a tvůrčí obsazení, délka trvání, rok natočení, studio atd. Všem je věnováno několik odstavců. Nejprve je popsán děj, většinou i s tím, jak to dopadne, poté je uvedeno několik informací o přednostech či nedostatcích filmu, nakonec je uveden krátký komentář a hodnocení uznávaných filmových kritiků (v té době).
Oddíl B: Zde, v co do rozsahu stránek podstatně skromnější části, se můžeme dočíst o dalších 700 filmech. Ovšem jen několik málo údajů, o ději pak maximálně 2 řádky, hodnocení chybí takřka úplně.
Oddíl C: Zde se autoři věnují svému žánru na obrazovkách televize. Zmiňují se o seriálech, dokonce i o českých. Aby také ne, když je kniha určena českému čtenáři.
Oddíl D: Zde se již veškerá pozornost autorů soustředí na mravenčí práci kolem různých žebříčků. Uvádějí finančně nejúspěšnější filmy, filmy oceněné nejrůznějšími oceněními, včetně českých fantastických filmů, nakonec přidávají žebříčky kritiků.
Oddíl E: V této části se pokračuje ve výčtech. Je to závěrečná část, takže nesmí chybět rejstřík. Naleznete zde seznam režisérů, o jejichž filmech se v encyklopedii píše, seznam literatury apod.
Hodnocení
Hodnotit tuto encyklopedii nehodlám, neboť nejsem schopen posoudit, nakolik je lepší či horší nežli jiné. I když jsem měl v rukách některé zahraniční tituly, srovnávat ji s nimi nemohu. U nás tolik knih s touto tematikou nevyšlo, respektive o dalších snad ani nevím, takže dílo pana Adamoviče si zaslouží minimálně body za snahu vyplnit mezeru, která v našich končinách v této oblasti tehdy byla a která ještě zacelená zdaleka není. Ať už má EFF nedostatků kolik chce, ať už je vhodná pro začátečníky nebo ne, ať už by měla nebo neměla být brána pouze jako stručné vodítko žánrem bez nároků na nějaký primát a objektivitu, stále je to výjimečné dílo, protože je svým způsobem ojedinělé. A těžko dostupné.