Tento neohrožený bojovník se zlem se zrodil prakticky ve stejný den, kdy se ze skutečně existující postavy stal legendární upír hrabě Dracula. Van Helsing je tak prakticky Draculovo jednovaječné dvojče – neoddělitelná součást slavného příběhu, jež je stejně nesmrtelný jako jeho hlavní protagonista.
Byl to právě román Brama Stokera, který oba dva přivedl na svět a jeho pozdější divadelní uvedení a následná četná zfilmování pak z obou učinili legendy, i když nám pan doktor někdy poněkud pokulhává ve stínu svého kolegy, mnohem slavnějšího krále všech upírů. Děj tohoto příběhu snad netřeba popisovat, takže bych raději s vašim dovolením rovnou pokročil přímo k charakteru této postavy, její významné roli, jakou zde ztvárňuje.
Abraham Van Helsing je vědec, doktor medicíny, který se zabývá krevními chorobami a studiem okultních věd. Do víru událostí vstupuje zhruba ke konci první třetiny příběhu, kdy je povolán Dr. Sewardem, aby mu pomohl vyléčit nemocnou Lucy. Když Van Helsing uzří Lucyiny příznaky, ihned pochopí, oč tu jde. Záhy odkrývá svou pravou tvář člověka, který se už hezkou dobu honí za nočními přízraky žívícími se lidskou krví a konfrontuje ostatní hrdiny příběhu s děsivou skutečností – s tím, že vampíři skutečně existují, a že právě oni se ocitli na mušce toho nejhoršího z nich. Přejímá taktovku příběhu, ohání se biblí, rozvěšuje po zdech kříže a svazky česneku a rozdává dřevěné kůly i s návodem k použití. Je to právě on, kdo vede rituální likvidaci Lucy, již plně přetransformovanou ve vampíra. V mžiku se rozpoutá hon na upíry a především na jejich pána Draculu, jež je antiupíří brigádou s Van Helsingem v čele zahnán zpět do tajuplných Karpat a nakonec poražen.
I když Dr. Abraham Van Helsing platí za kladného hrdinu, neváhá se zastavit před ničím, aby dosáhl svého cíle. Neotálí ani chvíli, když má vrazit kůl do srdce dívky, která byla ještě před chvílí jeho pacientkou a jíž se snažil pomoci. Věří, že on je Bohem vyvoleným bojovat proti zlu a tak to, co dělá, je to jediné správné a všechny ostatní věci jsou poddružné. Vepsal se tak do historie hororových příběhů jako jeden z největších nepřátel upírů, i když samozřejmě pojetí této postavy se liší četností nejen filmových zpracování tohoto příběhu. Důležité je ale poselství, jaké nese hororovému žánru. Je to právě on, kdo vstupuje na scénu, když si hlavní hrdinové nevědí rady a jsou jako naservírovaní na talíři hlavnímu záporákovi, ať už je jím Dracula či kdokoliv jiný. Je to on, kdo jim ukáže pravdu a také jak se jí postavit. Zkrátka příchází vyrovnat síly a dělá tak příběh zajímavější. Takových Van Helsingů najdeme v hororových příbězích mraky.
Tak jako v roli Draculy, i v roli Van Helsinga se vystřídala celá plejáda herců. Za všechny lze jmenovat: Edward Van Sloan (Universal studios Dracula series), Peter Cushing (Hammer films Dracula series), Frank Finlay (Count Dracula, 1977), Anthony Hopkins (Bram Stokers Dracula, 1992), Christopher Plummer (Dracula 2000)… Ve zcela novém, poněkud komiksovějším pojetí, se pak objevuje Hugh Jackman (Van Helsing, 2004) jako Gabriel Van Helsing, Abrahamův syn, trochu jako “nevyvedený synovec Bladea”. Jak tento snímek postavě Van Helsinga prospěl nebo naopak uškodil však nechám na posouzení každého z Vás.
Čerpal jsem z wikipedia.org a best-horror-movies.com