Úvod
Film Bubba Ho-Tep je hororová komedie z roku 2002 pojednávající o osudu Elvise kdesi v zapadlé zotavovně. Jeho hudební stránku dostal na starosti Brian Tyler, jehož dílo vydalo v roce 2003 Silver Sphere.
Rozbor
Temný prérijní prolog slibuje cokoli, jenom ne pohodu následujících dvou skladeb, z nichž zvláště “The King” útočí na ta duševní místa, odkud vychází dojetí a uspokojení nad tím, že je všechno tak, jak má být. Vévodí mu typický elvisovský motiv tohoto díla, jakési “královské téma”.
A prásk! Tempo zrychluje, ke slovu přichází kytarová smršť, úderné přechody, temnota. Vystřídaná ničím jiným než skladbou “The King´s Highway“. Další klidná jízda opuštěnou silnicí, na níž nic neruší. Posluchač nejen, že vidí Bruce/Elvise před sebou, ale na okamžik se jím v tom zatraceném autě stává.
“A-C-T-I-O-N” je dramatické vyvrcholení napětí a strachu, v němž dochází k vrcholnému střetnutí sil. Není již překvapením, že následuje klidný motiv v další variaci spočívající spíše v obměně pozadí. Dojemná vsuvka je nahrazena dvěma vyjížďkami do historie, kde není nic než závoj tajemné hrůznosti. Než stihne vygradovat do nesnesitelné podoby, je tu pořádný rockový nářez “Trailer Park“. Z pódia sviští světla, bezstarostná kytarová estráda s vtíravým doprovodem slibuje, že už se nic strašlivého dít nebude.
Chyba lávky. Děs útočí nečekaně v plné síle hned nato, že by se ale zdržel u kormidla déle, se říci nedá. Opět přichází ústřední klidový motiv, v němž se struny chvějí v jednotlivých tónech doslova hmatatelně. Předehra k hned příští ochutnávce působivého načančaného ploužáčku, na který další skladba “PBBS” odpovídá rokenrolem v řádné porci. Než přijde drtivá odpověď pekla, je v sadě pohodových kusů přichystáno ještě jedno královské téma.
Ve stejném duchu střídaní klidných a tvrdých pasáží se pokračuje prakticky do konce. Ke směsi obou rovin dochází na moment v “The Mummy´s Eye“. Závěrečná “Bubba Ho-Tep End Title Themes” v sobě spojuje nejdůležitější motivy: “dálniční”, “mumie”, “královský part”. Vše v naprosto autonomním a nerušivě působícím celku.
Hodnocení
To první, co možná posluchače znalého filmu zaujme či zarazí, je uspořádání skladeb. Krom první a poslední, jež jsou bezpečně na svém místě, jsou tracky promíchány. Nedostatek z toho běžně plynoucí v podobě jisté ztráty autentičnosti vůči filmu je vyvážen skutečností, že o této ztrátě nemůže být v případě Tylerovy práce řeč.
Soundtrack má totiž moc naladit posluchače na stejnou strunu jako film. To znamená, že je schopen mu ve stravitelném množství nabídnout hrůzu, ale hlavně pohodu, dojetí, spokojenost, melancholii, hořkost. Skladby jsou seskládány tak, aby se dané kvality pokud možno co nejvíce střídaly a prolínaly, čímž je zajištěna jakási pestrost. Přesněji řečeno ještě větší pestrost, protože v základní rovině se o ni stará fakt, že na soundtracku je 30 krátkých skladeb, což jednotvárnost při troše umného seskupení vylučuje. Jednoho však může právě toto vyvádět z míry.
Bubba Ho-Tep je jedním slovem jízda. Pravda, na poměry hororových hudebních doprovodů až moc uhlazená a zaměřená na pohodu, avšak na jeho obranu je třeba zdůraznit, že o ničem jiném v podstatě není ani film. Splňuje požadavky na chytlavé sugestivní dílo a je vhodné jak pro soustředěný poslech, tak také pro účely příjemné kulisy či relaxace.
Tyler vytvořil vskutku zajímavé hudební momenty. Podbarvit hrůzu se mu podařilo samozřejmě na výbornou, ještě lépe však zachytil atmosféru kolem legendárního Elvise, ať už se jedná o pravověrný nářez, jeho pohnutý osud, majestát. Zasadil jej do doby dalšího století nenásilně jako běžnou, byť o něco pozoruhodnější součást světa. Nad jeho “královským motivem” se tají dech.
Dostupnost
Relativně mladý soundtrack známého autora by měl být lehce dostupný, že? Za předpokladu, že se poohlédnete jinde než v domácím prostředí, bohužel.
Seznam skladeb
- Prologue (00:55)
- Bubba (00:51)
- The King (02:09)
- Let’s Go, Man (01:49)
- The King’s Highway (02:09)
- A-C-T-I-O-N (02:30)
- Bubba’s Lament (01:42)
- The Ancient Curse (01:45)
- Ghost of the Scarab (01:01)
- Trailer Park (02:01)
- One Bad Bo-Tep (01:29)
- The Mask of Kemosabe (02:05)
- The Shady Rest (00:53)
- PBBS (02:01)
- Baby (00:44)
- The Hero’s Hallway (01:36)
- Elder Hole (02:07)
- Flashback Baby (01:38)
- Body Bag Of Fun (01:18)
- Regret (00:53)
- The Mummy’s Eye (01:58)
- Smokin’ Nurse (01:48)
- The Decision (00:57)
- Death Of A President (01:04)
- The Sebastian Haff Show (01:11)
- Haff Rising (01:12)
- Investigation (01:24)
- Thank You Very Much (00:41)
- All Is Well (02:15)
- Bubba Ho-Tep End Title Themes (05:40)
Celková doba: 49:46 min
Hudebně je Bubba Ho-Tep to stejné jako film. Ucházející atmosféra plná hořkého osudu, dojetí, bezstarostného proplouvání světem, děsu. Kvalitní počin hodný opakovaného seznámení.