Úvod
Jeden z nejkontroverznějších snímků v dějinách kinematografie natočil roku 1980 italský režisér Ruggero Deodato. Cannibal Holocaust, vyprávějící o skupince čtyř přátel, kteří vyrušili život jedné skupince domorodých obyvatel amazonie, je i po téměř 30ti letech své existence velice silnou kávou pro silné žaludky. Režisér kanibalské orgie natočil velmi realisticky, však také musel po natáčení prokázat, že jsou všichni herci zdraví. Film dále „proslul” tím, že všechna zvířata v něm byla zabita skutečně, Deodato za to vyfasoval vězení a tučnou pokutu. Cannibal Holocaust se navác jako jediný film nesmí vysílat ve více než padesáti zemích světa… Hudbu pro něj složil Riz Ortolani, jehož soundtrack vydalo Coffin Records až roku 2005 (!).
Rozbor
Film začíná i končí – „Cannibal Holocaust (Main Theme)” a „Cannibal Holocaust (End Titles)” – jako ta nejsladší romantická pohádka. Alespoň tak působí první a poslední skladba, které jakoby se vůbec nehodily do husté atmosféry jihoamerického pralesa. Ale proč začínat hned zhurta, že?Jednoduchý motiv zahajuje kytara, na kterou pak navazují další a další nástroje, přičemž melodie se prakticky nemění. V jednoduchosti je někdy síla a vězte, že tento soundtrack nic složitého nenabízí. To ovšem neznamená, že nedokáže zaujmout.
Již druhá skladba („Adulteress’ Punishment”) působí velmi silně a přímo kontrastuje s tou první. Jednoduchý tón, který působí neznámě a nebezpečně je brzy doplněn houslemi, které vydávají tak lítostivý a bolestný zvuk, že je vám do breku i bez obrazového materiálu. Tomu říkám emoce. Lítostná hudba je však také hlavní náplní tohoto soundtracku, hororového napětí si ovšem také trochu užijete.
Po malé retro vložce jménem „Cameramen’s Recreation”, která v dnešní době působí spíše směšně, se dostavuje „Massacre Of The Troupe”, která vytváří poměrně silnou dramatickou scénu. Ta sice působí dost absurdně, ale pro absurdní situace v kanibalském filmu je dozajista vhodná. V druhé polovině se navíc objevuje ústřední motiv z první skladby. Tím začíná i pátá „Love With Sun”, která v druhé půlce rovněž změní tvář a za pomoci bubínků vytváří alespoň na chvíli pocit nebezpečí a ohrožení.
Následuje emočně silná „Crucified Woman” dávající vzpomenout na onu nebohou ženu. Autorovi oblíbené strunné nástroje dokáží pohladit vaše srdce a skladba se tak stává jednou z nejlepších na tomto soundtracku. Jako výplň působí sedmá „Relaxing In The Savana”, opět ona nepříliš zajímavá retro hudba snad ze 70. let. Mezi tyto oldschoolové vsuvky patří i předposlední „Drinking Coco”. Nevšední porci atmosféry tak předvede už jen skladba „Savage Rage”, která je posléze opět doplněna smutnícími houslemi, které z celého soundtracku vyčnívají asi zdaleka nejvíce.
Hodnocení
Hodnocení je z mnoha pohledů u tohoto díla složité. Většina lidí považuje film Cannibal Holocaust za humus, což se pak otiskuje do jejich verdiktů. Já jakožto fanoušek jsem naopak i v této, po všech stránkách bizarní, hudební kompozici našel kvalitu. Je těžké hodnotit hudbu pro 30 let starý film v dnešní době, zvláště pokud je to film tak neobvyklý. Soundtrack jako takový nabízí skladby libozvučné, emočně silné, dramatické, stejně tak se ale někomu mohou zdát nedotažené a směšné. Právě proto jsem v úvodníku použil pojem „hudební zajímavost”.
Seznam skladeb
- Cannibal Holocaust – Main Theme (02:57)
- Adulteress’ Punishment (03:25)
- Cameramen’s Recreation (03:19)
- Massacre Of The Troupe (03:57)
- Love With Fun (02:58)
- Crucified Woman (02:23)
- Relaxing In The Savana (03:10)
- Savage Rage (03:45)
- Drinking Coco (03:27)
- Cannibal Holocaust – End Titles (03:56)
Celková délka: 33:17
Warning: Undefined array key "criteria_label_1" in /data/web/virtuals/282721/virtual/www/wp-content/plugins/smartmag-core/inc/reviews/module.php on line 122Ti, kteří mají o filmu nevalné mínění si to stejně nepustí, pro ostatní to může být sice krátký, ale nevšední zážitek, u kterého se hodnocení může měnit stejně často jako u filmu samotného.